вторник, 22 марта 2016 г.

Активні і пасивні дієприкметники. Їх творення. (7 клас)

  
Мета:            погли бити знання учнів про дієприкметники, пояснити відмінність між активними й пасивними дієприкметниками, правила їх творення; формувати вміння розрізняти активні і пасивні дієприкметники, утворювати їх, правильно писати дієприкметникові суфікси; виховувати всебічно розвинену, моральну особистість; сприяти розвитку логічного мислення, творчої уяви, культури усного та письмового мовлення.
Тип:             урок вивчення нового навчального матеріалу.
Обладнання:  таблиця «Творення дієприкметників активного і пасивного стану», дидактичний матеріал, роздавальні картки.

Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів за технологією кооперативного навчання.
1.      Прочитайте текст. Визначте його основну думку. Чи згідні ви з твердженням автора про любов?
Душа природи, душа добра
Людина починається з любові. А любов виростає з дитинства.
Чарівне це слово знаємо змалечку, навчилися вимовляти його з-поміж перших слів і дорожити ним, як молитвою. Але не пригадаємо тієї частиночки, коли воно вперше засяяло в душі і наповнило її ясною хвилею тепла. Бо чи ж дано запам’ятати ту благодатну мить, коли білими крилами чистоти війнула над нами колискова або перший раз усміхнулася нам мама, коли блиснуло у небі сонце і земля постелилася для першого-найпершого кроку?
Ні, і тиха колискова, і святий образ мами, і сонце в блакитному небі, і земля – все це дається, як найдорожчий дарунок світу, і приходить у життя непомітно, як являється у всій своїй красі і силі добро і любов.
І все ж таки настає та добра година, коли витворюється велике диво, - на чистих берегах дитинства враз виринає перший знак життя і на увесь вік западає в небеса пам’яті. Вертається до того відліку з долини літ, як до райської пристані за блакитно-сонячними серпанками, що ледь мріють поміж просторів – у зовсім іншому, казково-пісенному світі, в дивному передчутті бачиш той чарівний знак так близько, аж хочеться погладити його рукою.
М. Грушевський
2.   Від виділених дієслів утворіть дієприкметники, позначаючи суфікси, за допомогою яких вони утворені.
Знаємо – знаючий
Виринає – виринаючий
Западає – западаючий
Бачиш – бачений
Погладити – погладжений
Витворюється – витворений
Наповнимо – наповнений
3.      Назвіть спільні та відмінні ознаки дієслова і дієприкметника.
                               Дієслово                        Дієприкметник
 



ІІІ. Оголошення, представлення теми та очікування навчальних результатів.
Після цього уроку учні зможуть:
1)      розрізняти активні і пасивні дієприкметники;
2)      утворювати дієприкметники кожного з цих видів.
ІV. Формування знань, умінь і навичок.
  1. Дієприкметники бувають активні і пасивні.
Активні дієприкметники виражають ознаку за дією, яку виконує сам предмет: пожовкле листя,  зів’ялі квіти.
Пасивні дієприкметники виражають ознаку за дією, яку виконує над ним інший предмет: прочитаний вірш, пофарбоване вікно.
  1. Опрацювання таблиці «Творення дієприкметників».
Творення дієприкметників
Творення
Від якої
основи
Від яких
 дієслів
Час
За допомогою суфіксів
Приклади
Активні дієприкметники
Теперішнього часу
Перехідних і неперехідних
Теперішній
-уч- (-юч-),
    -ач- (-яч-)
ріжуть – ріжучий,
працюють – працюючий,
лежать – лежачий,
стоять – стоячий
Неозначеної форми
Неперехідних доконаного виду
Минулий
-уч- (-юч-),
-ач- (-яч-)
посиніти – посинілий
Пасивні дієприкметники
Неозначеної форми
Перехідних

-н-
-ен-
-т-
сказати – сказаний,
бачити – бачений,
шити – шитий

Зверніть увагу! Кілька активних дієприкметників минулого часу утворюються за допомогою суфікса -ш-: перемігший, допомігший.
  1. Самостійна робота (дидактичний матеріал на дошці).
Запишіть дієприкметники у дві колонки: 1 – активні, 2 – пасивні.
Скривджений, думаючий, змальований, прогнилий, вихований, охриплий, лежачий, знаючий, стиснений, задубілий, міцніючий, знемагаючий, заціпенілий, зсунутий, зчорнілий, побілений,
гуркочучий, оживаючий, знайдений, киплячий, знепритомнілий, оцінений, переписаний, діючий.
  1. «Мікрофон» (за технологією колективно-групового навчання).
Творча робота (усно)
Скласти речення із стійкими порівняннями.
-          Як намальований (вродливий);
-          Біжить, як посолений (дуже швидко біжить);
-          Став, як укопаний (став нерухомо);
-          Бігає, як ошпарений (безладно метушиться);
-          Опустив крила, як обскубана курка (втратив енергію, засумував);
-          Як мішком з-за рогу прибитий (пришелепуватий).
  1. Гра «Знайди зайве» (за технологією ситуативного моделювання).
а) загальмований, бездоганний, виміряний, згодований;
б) задіяний, збережений, конкретний, прибудований;
в) засиджений, прибережний, вимріяний, приготовлений;
г) полемізований, темніючий, багатогранний, мислячий;
д) тремтячий, палаючий, змарнілий, активний;
е) безмежний, порум’янілий, зів’ялий, розказаний;
є) збентежений, самотній, зажурений, полагоджений;
ж) запечалений, складений, безсилий, згасаючий.

  1. Робота з картками.
Картка 1
Від поданих дієслів утворити активні дієприкметники.
Теперішнього часу. Виконують, зростають, дрижать, організовують, лежати, розквітнути, жевріти.
Минулого часу. Пожовкнути, почорніти, просвітліти, змокріти.

Картка 2
Від поданих дієслів утворити пасивні дієприкметники. Два з них самостійно ввести у речення.
Створити, загоїти, побудувати, сформулювати, закрити, почати, мити, перетерти.

Картка 3
Переписати речення. Неозначену форму, що в дужках, замінити відповідними дієприкметниками.
Ми розмістилися на возі, добре (вимостити) свіжою травою. Віз м’яко покотився ще не (в’їздити) дорогою. Повні, рожеві, як діти, (збудити) зі сну, пливли по небі хмаринки. І знов у тумані бриніли окремі розмови, як (зачепити) струни. Невеличка Джерина пасіка була (обгородити) низьким тином.
Картка 4
Визначити значення стійких зворотів. Два звороти самостійно ввести в речення.
Побудований на піску; підрізаний на пні; втоптаний у багнюку; замкнений у собі; втрачений шанс; скупаний у любистку.
V.  Підведення підсумків, оцінювання результатів роботи.
1.      Назвіть спільні та відмінні риси дієслова і дієприкметника.
2.      Чому дієприкметники поділяються на активні і пасивні?
3.      Як творяться активні дієприкметники?
4.      Як творяться пасивні дієприкметники?
VI. Пояснення домашнього завдання.
            Написати твір-роздум «Людина починається з любові», використовуючи активні і пасивні дієприкметники.



Комментариев нет:

Отправить комментарий